Biuro Aktywności Społecznej

Urząd Miasta Bydgoszczy

Biuro Aktywności Społecznej

Dzień dobry, jak mogę pomóc?

3:53

messenger_opener

Atrakcje, a jest ich wiele

dowiedź się o nich więcej

Daty, miejsca i zasady udziału w poszczególnych atrakcjach podane są w programie. 

Potańcówka z „Cynamonami”

12/06

 Cynamony to bydgoska kapela podwórkowa, grająca muzykę z gatunku miejskiego folkloru. Powstała w Bydgoszczy wiosną 2013 roku. Wykonuje standardy muzyki podwórkowej oraz własne kompozycje - w tym piosenki o Bydgoszczy. Muzycy zdobyli wiele nagród na festiwalach piosenki biesiadnej. Zarażają uśmiechem i dobrym humorem. Poznaj Wieśka, Piotra i Romana, przyjdź koniecznie na Wyspę Młyńską w niedzielę 12-go, po Przemarszu Kapeluszowym.

Wspólne budowanie z LEGO

12-13/06

 Warsztaty o mieście szczęśliwym... Przenieś się w świat miniatur z najpopularniejszymi zabawkami świata - klockami LEGO. Ta międzypokoleniowa propozycja będzie okazją do zbudowania makiety bydgoskich zabytków. Do dyspozycji uczestników będzie ponad 100 000 oryginalnych klocków, dzięki którym będziemy mogli porozmawiać także o podstawach urbanistyki, znaczeniu zieleni i różnych instytucji w miastach czy też dostępności miejskich przestrzeni. Nie zabraknie wątków historycznych. Rozmowie towarzyszyć będzie to, co w klockach najpiękniejsze, a więc wspólne, międzypokoleniowe budowanie!

Planszowe potyczki rodzinne

12/06

 Gry bez prądu? Taaak!!! Najlepsi fachowcy od gier planszowych poprowadzą rozgrywki rodzinne dla małych, średnich i dużych. Już nie tylko chińczyk i warcaby... Przekonaj się, jak wiele niezwykłych propozycji znaleźć dziś można na półce z grami planszowymi. Prawdziwi pasjonaci tej pozytywnej rozrywki poopowiadają, wytłumaczą i zaproszą do gry przy stole. Przewidziano turniej z nagrodami, jednak bez względu na wyniki, wygrają wszyscy! Najważniejsze będzie wspólne spotkanie i dobra zabawa. A nieprzypadkowo wybrano te gry, które przeznaczone są dla graczy od lat pięciu do stu pięciu :)

Warsztaty archeologiczne

12/06

 Podczas wizyty na wystawie archeologicznej w Muzeum Okręgowym przy Mennicy 2 dowiemy się jaka roślinność otaczała przedlokacyjną Bydgoszcz i co uprawiano w pierwszych ogrodach. Spacerując po Wyspie Młyńskiej opowiemy o najstarszych parkach i zastanowimy się jaka jest ich rola. W części warsztatowej poszukamy inspiracji w twórczości Leona Wyczółkowskiego i przekonamy się jakie dzieła sztuki możemy wyczarować z kwiatów. Zapraszamy seniorów z wnukami.

Mózg po udarze i nie tylko

12/06

 Poważny temat, jednak w popularnonaukowym wydaniu. Dla osób zainteresowanych tym, co dzieje się z mózgiem po udarze, ale i tych, których ciekawi jak pracuje i wygląda mózg od środka. Czasem mózg, w wyniku chorób traci możliwość prawidłowego funkcjonowania - pojawia się afazja - czyli zaburzenia rozumienia i mówienia. Jak możemy pomóc osobie z afazją? Opowie o tym Marlena Puchowska, neurologopeda afazjolog, klinicysta z Centrum Neuroterapii AFALOG oraz Szpitala Klinicznego nr 1 im. Jurasza. Po wykładzie możliwość wykonania przesiewowych badań fluencji słownej. Liczba miejsc ograniczona. 

Koncert na Barce, Agora Nestora

13/06

 Działający przy Miejskim Centrum Kultury senioralny chór Agory Nestora ćwiczy dużo i często. Są tego efekty! Pod wymagającym kierownictwem Orlina Bebenova osiąga wysoki poziom muzycznego kunsztu. Repertuar? Znany i lubiany! A wysłuchany w szczególnych okolicznościach przyrody, nad brzegiem Brdy, na Rybim Rynku, z Barki Lemara - dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Daty, miejsca i zasady udziału w poszczególnych atrakcjach podane zostały w programie. 

Koncert kabaretowy „Galimatias”

 13/06

 Zespół Galimatias to skład osób w wieku 60+, którego misją jest przybliżanie muzyki, jej oswojenie, skrócenie dystansu pomiędzy publicznością a wykonawcami. Występy zespołu są różnorodne – od klasycznego recitalu, po piknik. Tym razem artyści skupią się na repertuarze kabaretowym. Bo śmiech to zdrowie! Wykonawcy opowiadają o śpiewanych utworach, interpretują je oraz wchodzą w realną interakcję z publicznością. To przywrócenie ducha spotkań niemal domowych, z atmosferą intelektualnego pobudzenia. Finałem koncertu będzie wspólne śpiewanie kilku utworów znanych piosenkarzy polskich lat 70.

Szkolenia komputerowe

 13-18/06

 Program aż pięciu rodzajów szkoleń komputerowych proponuje z okazji Seniorady Fundacja Równik. Tematy poszczególnych bloków tematycznych to: 1. „Bezpieczeństwo w sieci”, 2. „Tworzenie konta na Allegro – kupowanie/sprzedawanie w Internecie, bezpieczeństwo oraz bezpieczne transakcje”, 3. „Tworzenie kont na portalach społecznościowych np. Facebook, bezpieczeństwo danych”, 4. „Bankowość internetowa – bezpieczne hasło, metody wyłudzeń”, 5. „Profil zaufany co to takiego?” Praktyczne wykorzystanie profilu zaufanego na przykładzie ePUAP i innych usług elektronicznych”. Warto podnosić swoje cyfrowe kompetencje w każdym wieku. To nie tylko doskonałe ćwiczenie dla umysłu, ale też otwieranie wielu okien na świat.

Warsztaty majsterkowicza

 13-15/06

 Dla małego i dużego majsterkowicza. Dziadku, przyjdź z wnuczkiem! Wspólne tworzenie budek lęgowych dla ptaków i owadów. Wykonane domki przekazane zostaną do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Bydgoszcz. Wspaniała zabawa i pożytecznie spędzony czas.

Warsztaty kreatywne

13-15/06

  Coś dla babć z wnuczkami, choć może nie tylko? Wspólne tworzenie ozdób ściennych oraz szkatułek na biżuterie. Nic tak nie integruje, jak wspólna praca. Oderwijmy się od ekranu, wstańmy z kanapy. Zróbmy coś pięknego własnymi rękoma!

Moja Babcia czarodziejka…

13-15/06

 Projekt o podtytule „Encyklopedia Małego Zielarza”. Wykład seniorek dla dzieci i młodzieży - o dobrodziejstwie ziół, ich leczniczych właściwościach, o pielęgnacji roślin. Rzecz o ekologii, naturze i naszym wpływie na środowisko. Każdy z uczestników otrzyma w prezencie doniczkę ziół - pod opiekę, ku radości i na zdrowie!

Joga śmiechu - warsztaty

13,15/06

 Międzypokoleniowe spotkanie z uśmiechem na twarzy... Joga śmiechu jest uważana za jedno z narzędzi pomagające w walce z nadmiernym stresem oraz doskonałą profilaktykę zdrowia. Specjalnie dobrane ćwiczenia „śmiechowe” wspomagają uczestników w wypracowaniu prawidłowych technik oddechowych, które korzystnie wpływają na organizm i skutecznie wspomagają w sytuacjach stresowych. Podczas zajęć uczestnicy: poznają historię jogi śmiechu, zasady świadomego oddechu, przejdą solidną praktykę jogi jako doskonałą techniki na obry dzień, każdy dzień!

Zawsze piękni!

 13,15/06

 Warsztaty stylizacji i makijażu. Edycja dla babć, i edycja dla babć z wnuczkami. Postrzeganie zmiany stylu, kolorów, fryzury czy makijażu to także proces, w który zaangażowana jest cała nasza osobowość i psychika. Zmiany stylizacji czy sylwetki osoby oddziałują także na nią samą – wywołując uczucie przyjemności oraz wzbudzając rozmaite miłe nastroje. Wiedząc, jak działają na nas zmiany fryzury, stylizacja kolorami, możemy kreować otoczenie, w którym będziemy się dobrze czuć. I to pokazane oraz omówione zostanie na zajęciach.

„Wspomnień czar…” koncert

14/06

  Wyjątkowość tego tygodniowego święta Stowarzyszenie Feliks postanowiło podkreślić występem artystycznym - muzyką na żywo, graną i śpiewaną przez znakomitych bydgoskich muzyków. W repertuarze wieczoru przeboje muzyki popularnej z lat 70-tych, 60-tych, 50-tych, a także piosenki współczesne, chętnie słuchane przez młodsze pokolenie. Koncert zaplanowano na godzinę, jednak wiadomo, wszystko leży w naszych rękach - dosłownie ;) Zapraszamy juniorów i seniorów.

Peña Bis - fiesta flamenco

14/06

  Przenieśmy się na chwilę do pachnącej kwiatem pomarańczy Andaluzji… Koncert z udziałem zespołu Danza del Fuego, grupą flamenco z Agory Nestora, tancerkami Akademii Tańca Duende oraz roztańczonej i rozśpiewanej publiczności. Miejscem będzie otwarta przestrzeń Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, która posłuży nam do zaaranżowania hiszpańskiej fiesty i zamieni się w andaluzyjskie patio. Wokół sceny znajdą się krzesła i leżaki, nie zabraknie też miejsca do wspólnego tańca. W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do wnętrza budynku i odbędzie się w klimatycznej kawiarni Szpulka. 

Warsztaty rytmu flamenco

14/06

Poznamy rytmy flamenco. Nauczymy się palmasu - specjalnych technik klasaknia oraz zgłebimy grę na cajónie. Zapewniamy instrumenty.

Warsztaty śpiewu flamenco

14/06

  Nauczymy się kilku zwrotek energetycznej rumby cygańskiej i kilku popularnych zaśpiewów wykorzystywanych na zabawach w Andaluzji.

Warsztaty tańca flamenco

14-15/06

Na warsztatach tańca flamenco Będziemy uczyć się fiestowych tańców jakimi są rumba gitana i tangos. Popracujemy nad postawą ciała, pracą rąk i stóp. Możemy wykorzystać poznane kroki na wieczornej fieście.

Akcja profilaktyczna FLANDRIA

14/06

Pomiar spirometryczny, badanie ciśnienia z detekcją arytmii, badania podoskopowe i postawy ciała połączone z indywidualnymi konsultacjami stosowania nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz adaptacji wnętrza mieszkania do potrzeb seniorów. Możliwość pozyskania drukowanego informatora „Aranżacja przestrzeni domowej dla seniorów". 14 czerwca, od 9 do 13, ul. Świętojańska 6, FLANDRIA.

Techniki pamięci

14/06

Jak dbać o swoją pamięć, bez wiązania supełków? Krótki wykład i warsztaty na ten temat przeprowadzone zostaną dla członków klubu „Senior+" przy ul. Fredry 3, działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.  

Badania w Osteobusie

14-18/06

Nie łam się! Takim młodzieżowym zawołaniem zapraszamy na badania profilaktyczne w kierunku osteoporozy,  a także wad słuchu. Na Osiedle Leśne, Wzgórze Wolności, Kapuściska, do Fordonu i na Wyspę Młyńską - zawita Osteobus, czyli mobilne centrum diagnoz. Na badania obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne, wybierz dogodne miejsce i termin, liczba miejsc ograniczona (tel. 883 066 355).

Świat malarstwa i rysunku

14/06

Zajęcia twórcze dla seniorów i seniorów z otoczeniem rodziny. Celem zajęć jest nie tylko przekazywanie samej wiedzy i instruktażu wykonania danego dzieła. Zajęcia będą polegać na zachęcaniu do poszukania własnej kompozycji, stylu, koloru, przedmiotu. Malowanie torby płóciennej, szala, który wybierzemy wspólnie z grupą uczestników... Taka podróż w świat malarstwa ma sprzyjać wzmacnianiu silnej więzi i integracji całej grupy oraz twórczej inspiracji. Celem zajęć jest też wyzwolenie w uczestnikach umiejętności plastycznych oraz wyobraźni, poczucie satysfakcji z tego co zostało wykonane i z czego można być dumnym. 

Międzypokoleniowe fakty i mity

 14,15/06

 Zapraszamy do wspólnej zabawy seniorów oraz młodzież! Jak dobrze znacie wzajemnie swoje pokolenia? Czy wiecie, jakiej muzyki kiedyś słuchano, a jakiej słucha się obecnie? Czy da się spotkać bez Internetu i telefonu komórkowego? Seniorzy wiedzą to na pewno. Przyjdźcie i weźcie udział w naszej zabawie: Międzypokoleniowe mity i fakty! Wspólnie stwórzmy bazę faktów o różnych pokoleniach. Zmierzmy się także w wielkiej grze - sprawdźmy, kto wie więcej i czy uda się zmylić przeciwnika. 

Rodzinna gra terenowa „Ciekawostki z Bydgoszczy”

14/06

Lubisz zagadki? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Bydgoszczy? Zapisz się na spacer po centrum Bydgoszczy pełen ciekawostek i niespodzianek. Uczestnicy zostaną podzieleni na międzypokoleniowe grupy – każda otrzyma mapkę z zadaniami, według której będzie się poruszać zaznaczając odpowiednie miejsca i odpowiadając na pytania. Niektóre z tych miejsc już nie istnieją lub nazywają się inaczej. To będzie nie tylko podróż po Bydgoszczy, będzie to także podróż w czasie.

Konferencja o zdrowym życiu

14/06

Bogaty program pięciogodzinnej konferencji obejmuje trzy bloki tematyczne z dwiema przerwami kawowymi: warsztaty jogi śmiechu (o zbawiennej roli śmiechu w naszym życiu), spotkanie z higienistką dentystyczną (o tym jak prawidłowo dbać o jamę ustną i jak ogromne ma to znaczenie dla naszego zdrowia) oraz warsztaty z brafitterkami (czy specjalistkami od właściwego dobierania staników). Porządna dawka wiedzy i umiejętności w jedno wtorkowe popołudnie.

Trenuj mowę bawiąc się z wnukiem

14/06

Wspólne warsztaty dla dziadków z wnukami! Takie spotkanie to korzyść obustronna - zarówno dziadkowie jak i wnuczęta muszą wykazać się aktywnością. Cel jest jeden - pobudzić nasz mózg do pracy i trenować mowę, bawiąc się. Zapraszamy na wykład i chwilę zabawy. Spędź pożytecznie czas ze swoją ukochaną wnusią i dzielnym wnukiem. Warsztaty poprowadzi Wanda Gredżuk, doświadczony logopeda, surdologopeda, oligofrenopedagog.

Kartonowy zawrót głowy

14/06

Prawdziwy warsztat wyposażony w narzędzia i elektronarzędzia. Stosy tektury i sklejki, kleje, śrubki i inne cuda... To wszystko czeka na Was w Aktywnym Warsztacie. Razem z profesjonalistami od narzędzi i sztuk plastycznych dorośli wraz z dziećmi zbudują domki dla lalek i garaże dla samochodów. A może nawet zamki dla smoków? Co tylko podpowie wyobraźnia. Wiek uczestników, od lat siedmiu do dziewięćdziesięciu siedmiu.

Festyn rodzinny

15/06

Tutaj nazwa mówi wszystko - festyn rodzinny - z prawdziwego zdarzenia. Wspólne zabawy i konkursy dla małych i dużych. Zapraszamy całe rodziny w gościnne progi Kampusu WSG przy ul. Garbary 2, między 15.00 a 18.00. Trzy godziny wypełnione atrakcjami dla dzieci i propozycjami dla dorosłych. 

„Z kotylionem” zabawa taneczna

15/06

Zabawa taneczna zaplanowana w Restauracji Tobiasz będzie podróżą w czasie. Niezależnie od wieku lubimy tańczyć, bo w tańcu poznajemy siebie, a może i partnera na dalsze życie! Dlatego planujemy zabawę taneczną z muzyka z sprzed lat. Niech wrócą wspomnienia, niech ożyją w opowieściach przy stole. Każdy z gości otrzyma pamiątkowy kotylion, upamiętniający bydgoską Senioradę 2022.

Moja mapa mocy

15/06

 Warsztaty rozwojowe. Masz czasem wątpliwości czy sprostasz danemu wyzwaniu? Wydaje Ci się nieraz, że mało potrafisz? Przyjdź na warsztaty i przypomnij sobie umiejętności oraz cechy, które świadczą o Twojej wyjątkowości i niepowtarzalności. Nie dowierzasz, że jest to możliwe? Tym bardziej przyjdź i przekonaj się, że możesz stawić czoła wszelkim wyzwaniom i poradzić sobie w wielu trudnych sytuacjach. Każdy uczestnik wykona i zabierze ze sobą „mapę mocy”, by w potrzebie móc z niej skorzystać. 

Tańczymy „Baja Bongo”

 16/06

 Międzypokoleniowe warsztaty taneczne. Taras Młynów Rothera zmieni się w wesoły parkiet taneczny! Zapraszamy do wspólnej zabawy całe rodziny i wszystkie pokolenia! Po krótkiej rozgrzewce Emilia Czekała nauczy uczestników prostego układu tanecznego do fantastycznej, wesołej piosenki Nataszy Zylskiej: Baja Bongo. Wspólnie stworzymy ogromne koło i zarażać będziemy WYŁĄCZNIE energią i radością. W przypadku niepogody zajęcia przeniesione zostaną do środka Młynów Rothera. 

Wspólny rytm - warsztaty

16/06

  W mieście muzyki, na Senioradzie, nie może zabraknąć propozycji z tej dziedziny. Międzypokoleniowe warsztaty gry na bębnach poprowadzi Piotr Schutta. O dwóch porach: 16.00 i 18.00 zabrzmią zachodnioafrykańskie instrumenty perkusyjne, zagrają na nich seniorzy wraz z reprezentantami innych pokoleń. Będzie moc!

Profilaktyka zdrowotna, pierwsza pomoc…

17/06

  Zajęcia przed i popołudniowe, Na te drugie zapraszamy seniorów z otoczeniem rodziny, wnuczkiem, córką, synem... Uczestniczki będą wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i profilaktyką zdrowia. Z teorii w praktykę. Proponujemy zajęcia na temat roki białka i błonnika w życiu codziennym, na co zwracać uwagę robiąc zakupy, dlaczego picie wody jest tak ważne dla każdego człowieka, zdrowe serce, metabolizm co to takiego. Odbędą się również nauka w formie instruktażu dotycząca udzielenia pierwszej pomocy. 

Depresja? Damy radę!

14/06

Wykład na temat powszechnej choroby jaką jest depresja.  Szczególnie w kontekście pandemii izolacji od rodziny, przyjaciół, znajomych czy konieczności rezygnacji z ulubionych aktywności - dostrzegamy często u siebie i innych pogorszenie nastroju. Lepiej wiedzieć i zapobiegać. Dobrze przygotować się na skuteczną walkę. Czasem osoba z depresją może nie być świadoma problemu. Apatia, utrata zainteresowań, bezsenność - to znak, aby o siebie zadbać. Wykład polecamy zarówno aktywnym seniorom, jak i opiekunom osób zależnych. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Trzcińska, psychoterapeutka Centrum Neuroterapii AFALOG oraz Szpitala Klinicznego im. Jurasza.

Duże zniżki w Amplifonie

13-18/06

Z okazji Seniorady - tygodnia międzypokoleniowego Firma Amplifon, partner Bydgoskiej i Metropolitalnej Karty Seniora 60+ przygotowała dodatkową zniżkę na wysokiej klasy aparaty słuchowe 40% zniżki na aparaty powyżej 7990 zł, 30% zniżki na aparaty powyżej 5990 zł, z dodatkową możliwością przetestowania aparatów słuchowych w zaciszu domowym.. Ponadto w bydgoskich oddziałach firmy dokonać można bezpłatnego badania słuchu. Zniżki i badania dostępne są dla posiadaczy Bydgoskiej lub Metropolitalnej Karty Seniora 60+.

Film „Senior? A kto to?”

18/06

 Wychodzimy na bydgoskie ulice, aby zapytać, co to znaczy „senior”. Nie dla każdego jest to oczywiste - przesuwa się granica wieku, w jakiej postrzegamy seniorów, mamy różne oczekiwania wobec tego jak się zachowują czy powinni się zachowywać. Zapytamy bydgoszczan, jak oni to widzą - odpowiedzi mogą się różnić w zależności od wieku pytanego! Pokażemy też seniorów, którzy mają mnóstwo pasji, zaraźliwej energii i wymykają się wyobrażeniu niektórych o osobach starszych. Sondę uliczną przeprowadzi Emilia Czekała, która stworzy scenariusz razem z Lucyną Brzezinską-Eluszkiewicz.

„Dobry Start” w Klubie Fitness

13-15/06

Klub Fitness? Dlaczego nie! Razem z Anetą Witek - Fit&Sport oraz Klubem Organic Fitness Balaton na Bartodziejach skorzystać możesz z programu „Dobry Start”. Pierwsze, dedykowane zajęcia grupowe dostarczą zdrowej dawki ćwiczeń, a także informacji o tym jak działa klub. W dniu testowym organizatorzy zapewniają trening personalny, dostęp do wszystkich stref klubu oraz nieodzowną w takim miejscu butelkę wody, izotonik lub szejk białkowy. W środę o 11.30 odbędzie się dodatkowo wykład na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie - niby oczywiste, jednak zawsze warto poznać dowody i nieco się zmotywować!

Brydż trenerem umysłu i charakteru

15/06

Na kurs brydża sportowego dla początkujących zaprasza Klub DOL-BY. Dołącz do brydżowej rodziny, by w miłej atmosferze pod okiem Instruktora Polskiego Związku Brydża Sportowego Michała Dolnego, poznać grę, która rozpala miliony ludzi na całym świecie. Dla kogo... Każdego, kto chce poznać cudowną pasję i interesujących ludzi. Czego się nauczysz... Zasad gry w brydża, podstawowych pojęć, licytacji i rozgrywki. Co Cię czeka...  Nawiążesz nowe znajomości. Weźmiesz udział w turniejach, weekendowych wyjazdach oraz wczasach brydżowych. Członkowie Klubu spotykają się w każdą środę o 16.30 w siedzibie przy ul. Kasztanowej 62. Polecamy!

Poznaj szczegółowy program, daty, godziny, zasady udziału - kliknij przycisk PROGRAM